ul. Dobrzyńska 35, 09-400 Płock | pielegnacja@kalivera.pl | +48 602 311 451   +48 500 222 473

Opis zabiegów

Główna / Opis zabiegów

AERACJA (napowietrzanie gleby)

Aeracja jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Pod jego wpływem masa korzeni trawy wyraźnie się zwiększa, a darń murawy wyrównuje. Systematyczne napowietrzanie przyczynia się do obniżenia strat wynikających z nadmiernego wyparowania wody, efektywniejszego działania nawozów, rozluźnienia gleby oraz zwiększenia zdolności regeneracyjnych. W ramach posiadanych zasobów sprzętowych wykonujemy również aerację drążoną ze zbiorem wykorków, która ma na celu wymianę gruntu pod istniejącym trawnikiem. Przedmiotowe zabiegi świadczone są przy użyciu aeratora REDEXIM VERTI DRAIN MUSTANG 7117, który jest najszybszym i najbardziej efektywnym aeratorem na rynku.
 

  


ZBIERANIE WYKORKÓW (po aeracji drążonej)

Specjalistyczny zestaw szczotek pozwalający na oczyszczenie nawierzchni z wykorków, filcu oraz pozostałych elementów zbędnych, pozwalający jednocześnie na bezpieczną i stabilną pracę, która nie uszkodzi powierzchni  murawy. Zabieg ten wykonujemy za pomocą zamiatarki trawnikowej INTERMAC ST150.
 

  


PIASKOWANIE

Polega na równomiernym rozsianiu warstwy piasku na powierzchni boiska. Zabieg ten poprawia przepuszczalność, strukturę oraz rozluźnia glebę. Przyczynia się do powstawania nowych korzeni i pędów trawy oraz redukcji filcu. Po piaskowaniu murawa staje się bardziej elastyczna. Piasek uzupełnia również nierówności w nawierzchni, dzięki czemu dochodzi do mikroniwelacji terenu. Zabieg realizowany jest za pomocą piaskarki REDEXIM RINK 1200 z rozrzutnikiem talerzowym na bazie przyczepy. Dzięki zbalansowanemu rozłożeniu kół nie pozostawia on kolein na murawie.
 

  


WCZESYWANIE AKTYWNE PIASKU

Piasek jest efektywnie wczesywany w nawierzchnię trawiastą  lub do otworów po aeracji za pomocą dwóch szczotek, które obracają się odwrotnie do kierunku jazdy. Wczesywanie wykonujemy za pomocą urządzenia REDEXIM SPEED BRUSH 140, który jest najbardziej efektywnym urządzeniem wczesującym na rynku.
 

  


DOSIEW NASION TRAW

Zabieg wykonywany za pomocą siewnika kompaktowego. Zabieg pozwala na optymalne wykorzystanie drogich nasion traw oraz uzyskanie gęstej trawy bez chwastów. Nasiona chronione są przed wiatrem, mocnym słońcem oraz ptactwem i mają optymalne warunki do wykiełkowania. Dlatego też z zasianej partii około 90-95% nasion kiełkuje.  Zabieg wykonywany jest siewnikiem do dosiewu nasion traw REDEXIM OVERSEEDER 1575.  W celu przyspieszenia prawidłowego kiełkowania nasion należy zastosować nawożenie z wykorzystaniem dedykowanego do tego celu nawozu granulowanego.
 

  
 

WERTYKULACJA

Zabieg polegający na pionowym cięciu darni. Jej celem jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. Dzięki temu zabiegowi stworzymy lepsze warunki dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej. Wertykulację przeprowadza się przede wszystkim wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu oraz jesienią na w miarę suchym podłożu. Po zabiegu należy pamiętać o regularnym nawadnianiu podłoża. Najlepsze efekty otrzymamy wykonując wertykulację wzdłuż i wszerz (tzw. szachownica). Nie należy martwić się złym stanem murawy zaraz po zabiegu wertykulacji, gdyż murawa szybko się zregeneruje. Wertykulację wykonujemy za pomocą urządzenia PERUZZO KOALA PROFESJONAL 1600.
 

  


OPRYSKI

Wykonujemy nawożenie dolistne zwalczające chwasty, redukujące choroby grzybowe oraz wzmacniające murawę. Precyzja i dokładność wykonywanych oprysków to jeden z naszych największych atutów. Odpowiednio dobrane środki i nawozy znacząco wpływają na efektywność tego zabiegu.